CNC Fason İmalat Nedir

CNC fason imalat kapsamında ilk olarak fason üretiminin ne olduğu ve nasıl yapıldığı noktasında bilgi vermemiz yerinde bir davranış olacaktır. Fason üretim, bir firmanın üretici görevinde olan başka bir firmaya tamamen kendi istekleri doğrultusunda ürün ürettirmesine denilmektedir. Fason üretim yapılacağı evrede üretimi gerçekleştirilen ürünün markası üreticiye ait olabileceği gibi üretimi yaptıran firmaya da ait olabilmektedir.

Üretilmiş olan ürünün pazarlamasını da aynı şekilde taraflardan birisi gerçekleştirme imkanına sahiptir. Fason üretiminin en büyük avantajı ise; tarafların kendi profesyonelleştikleri noktada kalarak kendi alanları dışındaki noktalara karışma zorunluluğundan kurtulmasıdır.

CNC Fason İmalatı Nasıl Yapılır

CNC fason imalat işlemi ise CNC router şeklinde adlandırılan bir makinenin kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Bu makine kesim ve işleme işlemlerinde kullanılmaktadır. Yapılan bu işlemler büyük bir hassaslık içerisinde gerçekleştirilir. Bu yüzden CNC fason imalatı yapılmadan önce kesim ve işleme yapılacak olan parçaların G code dediğimiz kodların yeterli seviyede hassasiyete çıkarılıp çıkarılmadığının kesinlikle kontrol edilmesi gerekmektedir. İşleme tam olarak başlanmadan önce kontrollerin yapılması çok büyük öneme sahiptir.